10 روش‌ها برای اختراع مجدد اجاره دستگاه زردی نوزاد در کرج خود

کاتابولیسم هموگلوبین در سیستم رتیکولواندوتلیال بیلی روبین تولید میکند. اگر بیلی روبین کونژوگه (مستقیم) بیشتر از نوع غیر کونژوگه (غیر مستقیم) آن باشد، به طور معمول مشکلی در ارتباط با کاهش دفع بیلی روبین توسط سلول های کبدی وجود دارد. هر نوع زردی را که تیره تر از حد معمول باشد به پزشک یا ماما اطلاع دهید. توجه داشته باشید که در صورت بروز هر گونه مشکل قبل از این که اقدامی انجام دهید باید با پزشک خود مشورت کنید. پس از بیرون زدن اولین دندان کودک ، هر شش ماه یکبار برنامه معاینات دندانپزشکی را با دندانپزشک شروع کنید. والديني که يک کودک مبتلا به کم کاري مادرزادي تيروئيد دارند، احتمال آنکه يک نوزاد ديگر مبتلا به اين عارضه به دنيا بياورند، 1 در 4 براي هر زايمان است. اگرچه کم کاري تيروئيد در نوزادان و کودکان يک بيماري نسبتاً نادر به شمار ميرود (تقريباً از هر 4000 نوزاد يک نفر به اين عارضه مبتلا ميباشد)، اما اگر نسبت به درمان آن اقدام نشود، ميتواند به تهديدی جدي براي سلامت و رشد فيزيکي و ذهني کودک تبديل شود. در برخي موارد هم جاي غده تيروئيد درست است، اما اين غده به طور کامل رشد نميکند. کم کاري تيروئيد مادرزادي هنگامي ايجاد ميشود که قسمتي از سيستم تيروئيد جنين به درستي تشکيل نشود.

ژنهايي که عامل ايجاد این بيماري هستند هم از طرف پدر و هم از طرف مادر نوزاد به ارث ميرسند. ضمنا داروهای سنتی نیز وجود دارند که البته منشا آنها گیاهی است و میتوان آن را هم مستقیما به نوزاد داد و هم مادر آن را مصرف نماید. رویکرد درمانی طب سنتی در زردی نوزادان نیز بر اساس همین منطق شکل میگیرد، همچنین زردی معمولاً در پسرها شیوع بیشتری دارد، چرا که پسرها به نسبت دخترها مزاج گرمتر و خشکتری دارند و بنابراین بیماریهای ناشی از گرمی و خشکی یعنی بیماریهای صفراوی مثل زردی در آنها بیشتر دیده میشود. کم کاری تیروئید اکتسابی که در کودکان و نوجوانان با سن بالا اتفاق میافتد، معمولاً به دلیل بیماریهای مربوط به سیستم خود ایمنی تیروئید از قبیل بیماری هاشیموتو ایجاد میشود. وقتی که میزان هورمون تیروئید نوزاد به طور صحیح تنظیم گردید، از آن پس باید تا سن 3 سالگی هر 2 تا 3 ماه یک بار توسط پزشک ویزیت و آزمایش شود.

تشخیص کم کاری تیروئید اکتسابی که در کودکان با سن بالاتر دیده میشود، میتواند بسیار پیچیدهتر و گمراه کننده باشد. غالباً بعد از تشخیص کم کاری تیروئید، یک اسکن از غده تیروئید نوزاد گرفته میشود تا وجود ناهنجاری در شکل غده یا موقعیت نادرست آن و یا حتی عدم وجود غده مورد بررسی قرار گیرد. اين نوع از کم کاری تيروئيد، با اختلاف زياد در صدر شايعترين انواع کم کاري تيروئيد قرار ميگيرد، به طوري که در حدود 90 درصد از موارد ابتلا به کم کاری تيروئيد در نوزادان، از نوع مادرزادی است. در همه اين موارد، نوزاد به عارضهاي به نام “اختلال در بيوسنتز هورمون تيروئيد” مبتلا ميشود. وی با بیان اینکه رنگ زرد این نوزادان به دلیل تجمع رنگدانه ای به نام بیلی روبین در پوست نوزاد است، اضافه کرد: منشاء اصلی بیلی روبین، هموگلوبین خون است. نمونهگیری جهت آزمایش ادرار نوزاد پسر با استفاده از کیسههای مخصوصی به نام ” یورین بگ ” انجام میشود. اگر نوزاد مبتلا به زردی شدید باشد ، ممکن است لازم باشد برای معالجه مجدد در بیمارستان جهت کاهش سطح بیلی روبین در جریان خون مجدداً به بیمارستان منتقل شوند. در واقع این آزمایش خون زود هنگام، به عنوان مطمئنترین راه برای تشخیص مادرزادی تیروئید در نوزادان شناخته ميشود.

توقف موقتی شیردهی نوزاد ممکن است به درمان زردی کمک کند البته این کار حتما باید با مشورت و تشخیص پزشک انجام شود و با دستور پزشک این اتفاق بیفتد تا مشکلی برای نوزاد شما به وجود نیاید. قرار دادن نوزاد خود با مشورت پزشک حدود 4 بار در روز به مدت 15 دقیقه در نور آفتاب موجب کاهش زردی می شود اما نسبت به انجام این کار حتما باید با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است پزشک به شما این روش را توصیه نکند. زمانی که زردی نوزاد خیلی زیاد باشد و روش های دیگر به درمان زردی کمک نکند پزشکان روش استفاده از تعویض خون را پیش می گیرند یعنی مقدار کمی خون به طور مکرر از بدن خارج شده و به همان اندازه خون وارد بدن نوزاد می شود. این دستگاه بازتاب نور خاصی را اندازه گیری میکند که از راه پوست تابش میشود. این دارو توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای درمان انواع خاصی از صرع در کشورهای در حال توسعه توصیه میشود. میانگین دوز این دارو در زمان شروع مصرف برای یک نوزاد بین 25 تا 50 میکروگرم در هر روز میباشد. کم کاری تيروئيد مادرزادي يا CH به نوعي از کم کاري تيروئيد اطلاق ميشود که از زمان تولد وجود داشته باشد. Th is artic​le was created ​wi᠎th the help of G SA Conte​nt Gen᠎er​at or DEMO.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *