6 عملی توصیه‌هایی درباره درمان زردی نوزاد و توییتر.

پس از اینکه بدن او شروع به باز شدن کند، پاهای او احتمالاً تا زمانی که شروع به راه رفتن میکند، کمی پرانتزی به نظر میرسند. بعد از تولد نوزاد، مدت زمانی طول میکشد تا ظاهر او بیشتر شبیه مادر و پدرش شود و این یک اتفاق طبیعی است که سر نوزادان نوکتیز و گوشهدار، پاهایشان پرانتزی یا اندام تناسلی آنها متورم باشد. از آنجایی که آنتی بادیهای مادر قبل از تولد گلبولهای قرمز نوزاد را از بین میبرد، این نوع زردیها ممکن است در همان روز اول بعد از تولد بروز کند. نوزادانی که سطح بیلی روبین آنها افزایش می یابد در معرض خطر مسمومیت عصبی و ایجاد کرنیکتروس هستند ، بنابراین نظارت بر بیلی روبین در هفته اول زندگی برای این نوزادان بسیار مهم است. دستها و پاهای او در عرض یک یا دو هفته صاف خواهد شد. سر کودک در عرض یک یا دو هفته به شکل اولیۀ خود بازمیگردد. زردی که بیش از 3 هفته ادامه یابد ممکن است علامت یک بیماری زمینه ای باشد و نیاز به درمان زردی نوزاد به صورت تخصصی دارد. این عارضه معمولاً درعرض چند هفته یا چند ماه از بین میرود که به ندرت ناراحتکننده و همراه با ناراحتی یا خارش است. Th​is a rt ic le h as been  done by G᠎SA​ C onte nt Gen​erator Demov er si on​.

نقاط نرم روی سر کودک شما که Fontanelle یا ملاج نامیده میشود، درزهایی لوزیشکل در جمجمه است که با یک لایۀ ضخیم از پوست پوشانده شده است. نوزادانی که زودتر از موعد و قبل از هفتۀ ۳۷ بارداری به دنیا آمدهاند، پوست نازک و تقریباً شفافی دارند که ممکن است با موی نازک و پرزمانندی که کرکهای جنینی نامیده میشود، پوشانده شده باشد. این بدشکلی و نامتقارنی مولدینگ نامیده میشود و ناشی از فشاری است که در حین عبور از مجرای زایمان به نوزاد وارد میشود. این درزها که یکی در جلوی سر و یکی در پشت واقع است، به استخوانهای جمجمۀ کودک اجازه میدهد تا در حین عبور از مجرای زایمان فشرده شود و پس از تولد نیز اجازهٔ رشد سریع مغز را خواهد داد. زردی در نوزادان تازه متولد شده بسیار رایج است زیرا کبد هنوز به بلوغ نرسیده است. برخی مواقع، نور آبی خاصی برای درمان زردی در نوزادانی که سطح بیلی روبین در آن ها بسیار بالا است، استفاده می شود. مصرف شیر مادر: گاهی مواد و ترکیبات موجود در شیر مادر باعث میشود رودههای نوزاد بجای دفع بیلی روبین آن را در خود نگه دارد. این زردی با مصرف شیر برطرف میشود.

همچنین نوزادان دختر ممکن است مقداری ترشحات واژینال سفید یا مخاط آغشته به خون نیز داشته باشند که همهٔ این علائم پس از گذشت چند هفتۀ اول از بین میرود. در هنگام درمان ممکن است کودک بسیار گرم یا بسیار سرد شود. با توجه به اینکه آزمایش بیلی روبین یکی از فراوانترین آزمایشاتی است که براي نوزادان انجام میشود، امروزه در مطالعات مختلف توانائی دستگاه بیلی چک به عنوان یک وسیله اندازه گیري غیر تهاجمی بیلی روبین به منظور کاهش نیاز به خونگیري، همچنین کاهش میزان درد در نوزاد و استرس در والدین و نیز کاهش هزینه هاي آزمایشگاهی وکاهش ریسک عفونت و آنمی مورد توجه بسیار قرار گرفته است. حمایت های تلفنی و حضوری ما از والدین در هر ساعت از شبانه روز می تواند باعث کاهش نگرانی ها و استرس والدین شود. باید توجه داشت چون ممکن است بالا بودن بیلیروبین غیر مستقیم، همراه و همزمان با بیلیروبین مستقیم باشد، وجود بیلیروبینمی مستقیم باعث ممنوعیت فوتوتراپی نیست و میتوان برای پایین آوردن قسمت غیر مستقیم از آن استفاده نمود . به آرامی پیشانی یا بینی نوزاد خود را کمی فشار دهید اگر رنگ پوست به زردی ملایم تغییر پیدا کرد بدان معنا می باشد نوزاد شما زردی خفیف دارد در غیر این صورت رنگ پوست در آن قسمت کمی روشن تر از رنگ طبیعی بدن او می شود.

استفاده از ادویه و به خصوص ادویه تند مانند فلفل، سبب التهاب یا تخریب سلولهای کبدی میشود، زیرا طبع صفرا گرم و خشک است و نوزاد نمیتواند این طبع را تحمل کند. نوزادان اغلب دچار قرمزی و پوستهپوسته شدن پوست سر یا به اصطلاح، عارضۀ کلاه گهوارهای میشوند. سر کودک ممکن است کمی هم بدشکل یا تیز به نظر برسد. زردی نوزادان نارس: نوزادان نارس بیشتر در خطر ابتلا به زردی قرار دارند زیرا کبد آنها به شدت نارس است. زردی چشم نوزاد یکی از رایج ترین شرایطی است که می تواند نوزادان تازه متولد شده را تحت تأثیر قرار دهد. زردی عارضهای که پوست صورتی رنگ نوزاد را به رنگ زرد تبدیل میکند و 60 درصد نوزادان در بدو تولد به آن مبتلا میشوند. در صورتی که نوزاد در منزل تحت فوتوتراپی قرار بگیرد باید یک پرستار به منزل مراجعه نموده و نمونه خون را برای اندازه گیری سطوح بیلی روبین دریافت نماید. تغذیه کم با شیر مادر: در صورتی که نوزاد شیر کافی مصرف نکرده باشد ترشح بیلی روبین سبب زردی نوزاد میشود.

 This data has  been cre᠎at ed  by G SA Con te nt  Gener ator Demov ersi on!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *