7 درس درباره درمان زردی نوزاد خوب است یادگیری برای موفقیت

یکی از انواع زردی نوزاد به علت تقابل خون مادر و نوزاد اتفاق میافتد؛ شما میتوانید قبل از زایمان با تشخیص گروه خونی مادر و جنین، احتمال بروز این نوع زردی را بررسی کنید. برخی نوزادان در حین فرآیند زایمان دچار کبودی میشوند. تقریباً حدود 20 تا 30 درصد نوزادانی که فقط از شیر مادر تغذیه میکنند در هفتهی سوم تا چهارم پس از تولد به زردی دچار میشوند. در موارد بیلی روبین بالا ، نیاز به بررسی گروه خونی پدر و مادر و آزمایش های بیشتر از نوزاد می باشد ، اما باز هم در اکثر موارد پس از گذراندن یک دوره درمان تحت نظر پزشک متخصص اطفال ، بهبود پیدا می کند و بدون هیچ عارضه ای نوزاد به زندگی عادی خود برمی گردد. سطح بیلیروبین (شدت زردی) یک عامل تعیینکننده در روند درمان است. سطح بیلیروبین در این نوزادان ممکن است تا 17 میلیگرم بر دسیلیتر باشد. فاکتور RH، ماده اي است که بر روي گلبول قرمز خون بيشتر انسانها يافت مي شود. کبودی قابل توجه هنگام تولد : نوزادانی که هنگام به دنیا آمدن کبود می شوند ممکن است سطوح بیشتری از بیلی روبین حاصل از تجزیه گلبول های قرمز داشته باشند.نوع گروه خون : اگر گروه خونی مادر با نوع نوزاد متفاوت باشد ، ممکن است کودک آنتی بادی را از طریق جفت دریافت کند که باعث تجزیه غیر طبیعی سریع گلبول های قرمز می شود.

᠎This con᠎tent has been g en er᠎ated wi​th t᠎he he᠎lp ᠎of G SA Content G enerator Demoversi᠎on!

بیلی روبین به رنگدانه زرد گلبول های قرمز خون گفته می شود. بستگی به میزان شیر خوردن و افزایش وزن بچه دارد ، هر چه بیشتر شیر بخورد بطوریکه روزی 8-6 بار مدفوع کند و وزن اش بالا برود زودتر زردی کاهش می یابد. زردی نوزاد به چه چیزی بستگی دارد ؟ اینکه اقدامات درمانی در مورد زردی نوزاد انجام شود یا نشود، بستگی به عدد زردی و روند کاهشی یا افزایشی آن دارد. بیش از 50% کودکان تازه متولد شده به این نوع زردی مبتلا می شوند.زردی فیزیولوژیکی از روز دوم یا سوم بعد از تولد شروع شده و معمولا تا یک یا دو هفتگی نوزاد ادامه می یابد.هنگامی که کبد کودک به اندازه کافی برای حذف بیلی روبین از جریان خون موثر عمل نکند زردی گسترش پیدا می کند ولی با رشد نوزاد و بالغ شدن کبد او،درمان زردی نوزاد خودبه خود صورت گرفته و رفع می شود.درمان زردی نوزاد در این نوع با پیگیری والدین در هفته های اول و دوم انجام شده و جای نگرانی نیست . در بزرگسالان و کودکان بزرگتر سطح بیلیروبین باید بین ۰.۳ تا ۶/۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

زردی ممکن است در کودکان با پوست تیرهتر شدیدتر باشد. نوزادانی که قبل از هفتهی 38 بارداری متولد میشوند ممکن است نتوانند بیلیروبین را به سرعت نوزادانی که بین هفتهی 39 تا 42 متولد شدهاند تصفیه کنند. نوزادان پرخطر: سطح بیلیروبین در نوزادانی که دارای یک یا چند مورد از عوامل خطرند ممکن است بسیار بالا باشد. عوامل افزایشدهنده خطر همه بارداری های پس از بارداری اول، با جنین دارای گروه خون متفاوت از نظر Rh با مادر سابقه تزریق خون. ⚠️همه این موارد فقط در کارآزمایی های کوچک دارای اثراتی در کاهش بیلی روبین بودند ولی از نظر پیامدهای بالینی هیچ اثری نداشتند و جز مداخلات غیر موثر در درمان زردی به شمار می روند. غذاهای مکمل: اگر کودک شما در تغذیه شیر دچار مشکل شده است ،در صورت از دست دادن وزن یا کمبود آب بدن، پزشکتان ممکن است برای تکمیل شیردهی، به کودک مکمل های غذایی را پیشنهاد کند. بسیاری از والدین از پدران و مادران خود شنیده اند که اگر فرزندشان با زردی به دنیا آمد از لامپ مهتابی برای زردی نوزاد خود استفاده نمایند اما باید گفت که انجام این عمل که هیچ جنبه علمی نیز ندارد نه تنها بیماری نوزادان را رفع نمیکند بلکه گاها باعث ایجاد افزایش شدت بیماری و همچنین سوختگی پوست و همچنین خطرات غیر قابل جبران از جمله مرگ کودک میشود.  Da ta was c᠎reated with the he​lp of GSA Content Gen erat᠎or D᠎em ov​ersion!

فتوتراپی زمان خاصی ندارد و هر زمان که پزشک متوجه شود که بیلی روبین خون نوزاد از حد خطرناک آن پایین تر آمده است و به حد طبیعی خود بازگشته فتوتراپی قطع می شود. دستگاههایی هستند که با تابش نور سفید می توانند در درمان زردی و شکسته شدن بیلی روبینهای موجود در خون بسیار کمک کننده باشند و به عنوان یک روش درمان زردی بالای ۱۰ بسیار موثر عمل کنند. در مورد روش مناسب درمان زردی در نوزادان با پزشک مشورت کنید. درمان زردی نوزاد با لامپ مهتابی در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفت. شیر مادر چربی مورد نیاز نوزاد را تا شش ماهگی به طور کامل تامین میکند. راه حل های کلیدی که برای رفع و درمان زردی نوزاد استفاده می شود، به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند. درمان در بیمارستان معمولا یک تا دو روز طول می کشد. در شرایطی که پزشک تشخیص دهد که زردی نوزاد به علت شیر مادر است و نوزاد با روشهایی مثل فتوتراپی درمان نشود، موقتا شیر خشک را جایگزین شیر مادر میشود و بعد از یک تا دو روز شیردهی به نوزاد از طریق شیر مادر از سر گرفته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *