7 نکات بسیار مفید برای بهبود درمان زردی نوزاد

نوزادان تازه متولد شده هنگامی که بیش از 5 میلی گرم در دسی لیتر بیلی روبین در خون خود داشته باشند ، دچار زردی می شوند. نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند معمولاً باید 30 تا 60 میلی لیتر شیر خشک هر دو تا سه ساعت در هفته اول مصرف کنند. اگر به کودک خود شیر می دهید و هر گونه سوال یا نگرانی دارید ، با یک مشاور شیردهی صحبت کنید. اگر شدت بیماری پایین باشد و پزشک اجازه دهد می توانید نوزاد را در خانه درمان کنید. همچنین اگر قصد اجاره دستگاه فتوتراپی را دارید می توانید از طریق شماره تماس های زیر اقدام نمایید. اگر کودک شما زودتر از ۷۲ ساعت پس از تولد ترخیص شد، قرار ملاقات بعدی را برای بررسی زردی در طی دو روز پس از ترخیص قرار دهید. نتایج این بیماری می بایست توسط پزشک و با بررسی کلیه شواهد و سوابق بیمار انجام شود. در مواردی نادر, هنگامی که درمان زردی به روش های دیگر انجام نشود و بیماری شدید شده باشد. که نام دیگر آن یرقان است. اغلب، علت زردی ناشناخته است اما عوامل مستعدکننده بسیاری در بروز زردی موثر هستند. بسیاری از پزشکان توصیه می كنند نوزادان تازه متولد شده از نظر یرقان در طی معاینات معمول پزشکی و حداقل هر هشت تا ۱۲ ساعت در بیمارستان بستری شوند.

بسیاری از بیمارستانها این خدمات را ارائه می دهند. با پرهیز از غذاهای کنسرو شده و فرآوری شده، مصرف سدیم خود را کاهش دهید. زردی نوزادان به طور کلی در دو نوع هیپربیلیروبینمی مستقیم (کونژوگه) و هیپربیلی روبینمی غیر مستقیم (غیرکونژوگه) خود را نشان می دهد. سطوح بالای بیلی روبین در خون می تواند به هیپربیلیروبینمی منجر شود. اگر سطح بیلی روبین بسیار بالا باشد ، نوزاد زردی در زیر زانوها و بالای کف دست ظاهر می شود. اگر در جایی که فشار داده اید پوست زرد به نظر می رسد، احتمالاً کودک شما زردی خفیف دارد. • علائم حیاتی: پزشک فشار خون، ضربان قلب، نرخ تنفس و دمای بدن نوزاد را مورد بررسی قرار میدهد. یکی از راه های آسان برای بررسی زردی این است که انگشت خود را روی پوست نوزاد فشار دهید و خون را به طور موقت از آن خارج کنید. بیلیروبین نوعی ماده زردرنگ است که توسط کبد واکنشهایی روی آن انجام شده و سپس به روده وارد میشود تا دفع گردد. • نظارت بر عملکرد قلب: که به آن ECG یا EKG نیز گفته میشود شامل پدهای چسبی است که روی پوست نوزاد قرار داده میشود تا فعالیتهای الکتریکی قلب او را ثبت کند. This content h᠎as ​been creat ed with the  he᠎lp  of GSA C on᠎tent  G en erator DEMO!

قابل ذکر است که عوارض فتوتراپی نسبت به سایر روشهای درمان زردی بسیار کمتر است. در این متن به بررسی روند نوردرمانی برای درمان زردی نوزاد و عوارض و فواید نوردرمانی یا فتوتراپی زردی می پردازیم. عوارض این تجهیزات با لامپ ال ای دی نیز بسیار ناچیز است. از همین جهت گاهی با زردی نوزاد یک ماهه ای روبه رو میشویم که هنوز بهبود کامل پیدا نکرده است و نیازمند پایش است. اما داشتن گارانتی و استفاده از سیستم الکترونیکی پیشرفته مواردی است که در ظاهر این دستگاه ها قابل جستجو می باشد. همچنین به دلیل اینکه دستگاه زردی نوزاد دارای امواج خطرناک نیست، می توان حتی در مواقع بیداری نوزاد از این دستگاه استفاده کرد و در آخر این دستگاه همانند یک محفظه عمل می کند و اجازه رسیدن هوای سرد و یا باد کولر را به بدن نوزاد نمی دهد. بنابراین برای درمان زردی نوزاد بستری نمودن در بیمارستان چندان توصیه نمی شود. C on te᠎nt w᠎as created by GSA C᠎onte nt Gen erat or ​DEMO᠎!

دستگاه فتوتراپی در هر بیمارستانی موجود است، اما در این صورت کودک شما باید بستری شود به علاوه مادر به راحتی نمی تواند به نوزاد رسیدگی کند و یا به و شیر دهد. ایمنوگلوبولین درون رگی: بیماری زردی نوزاد ممکن است با اختلافات موجود میان خون مادر و نوزاد مرتبط باشد. تصور می شود برخی از مواد شیمیایی موجود در شیر مادر مسئول هستند ، اما معمولاً یک بیماری بی خطر است که خود به خود برطرف می شود. زردی نوزاد به این دلیل اتفاق می افتد که خون کودک حاوی بیش از حد بیلی روبین (bilirubin)، یک رنگدانه زرد از گلبول های قرمز خون است. بیلی روبین زمانی ایجاد می شود که بدن گلبول های قرمز خون قدیمی را تجزیه می کند. زردی در نوزادان معمولاً به دلیل افزایش طبیعی تجزیه گلبول های قرمز و این واقعیت است که کبد نارس آنها در حذف بیلی روبین از جریان خون کارآمد نیست. همچنین ممکن است یک کلانژیوگرافی آندوسکوپیک عقبگرد یا ایآرسیپی (ERCP) انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *