8 راه‌هایی که درمان زردی نوزاد به شما کمک می‌کند تجارت بیشتری داشته باشید.

ضمنا این ترکیب باعث پیشگیری از عفونت های پوستی نیز میگردد. هم چنین زمانی که گروه خونی مادر Rh منفی و پدر مثبت باشد که البته در بارداری و پس از زایمان به مادر آمپول روگام تزریق میشود و در بیماری فاویسم که کمبود آنزیم G6PD در نوزاد سبب بروز زردی و علائم دیگر میگردد. این نوع زردی در 1 تا 2% کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند اتفاق می افتد.معمولا در 4 تا 7 روزگی نوزاد شروع می شود و ممکن است 3 تا 10 هفته ادامه پیدا کند.علت ایجاد آن تولید ماده ای مخصوص در شیر مادر است که مانع عملکرد طبیعی کبد نوزاد می شود.در نتیجه کبد قادر به تجزیه بیلی روبین خون نیست و نمی تواند این رنگدانه را دفع کند و تجمع بیلی روبین در خون موجب زردی می شود.این نوع زردی ارثی است و به این معنی نیست که شیر مادر مشکل دارد و نباید شیردهی را متوقف کنیم.درمان زردی نوزاد در این نوع،ادامه تغذیه با شیر مادر است ودر نهایت به خودی خود از بین می رود. زردی خفیف نوزاد معمولاً با بالغ شدن کبد کودک به خودی خود برطرف می شود.

حتی ممکن است به سم زدایی کبد و تسریع بهبودی از زردی کمک کند. پزشک متخصص گوارش و کبد به احتمال زیاد از سابقه بیمار و معاینه فیزیکی برای تشخیص یرقان و تأیید میزان بیلی روبین استفاده میکنند. تغذیه مکرر کودک می تواند به او کمک کند تا کبد وی شروع به فعالیت کند و سلولهای قرمز خون اضافی را در سیستم خود تجزیه کند. خون کودک طی 2 ساعت پس از درمان آزمایش می شود تا بررسی شود که آیا موفقیت آمیز بوده است یا خیر. آزمایش بیلی روبین یا آزمایش زردی نوزادی و آزمایش تیروئید نوزاد از جمله این آزمایش ها می باشند که در آزمایشگاه آنی آزما مورد بررسی قرار می گیرند. نوزادانی که سرعت بالایی در افزایش بیلی روبین دارند (کمتر از 17 میلی گرم در دسی لیتر در ساعت) خطر کمتری برای آن ها خواهد داشت و احتمالاً بدون آزمایش یا درمان بیشتر ترخیص می شوند. بیشتر نوزادان مبتلا به زردی نیازی به درمان ندارند زیرا با انجام آزمایش مشخص می شود سطح بیلی روبین در خون آنها پایین است. Po​st w​as cre ated by GSA C​ontent G​ener at᠎or D᠎em​oversion​!

مصرف شیر خشت موجب کاهش سریعتر زردی نوزادان و نیز کاهش طول مدت بستری و بهبودی میگردد، همچنین مصرف شیرخشت توسط مادر میتواند در کاهش زردی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند، موثر باشد.امروزه، استفاده قطره خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت معروف به قطره بیلی ناستر، به همراه نور درمانی تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به زردی موثر است به طوریکه سه روز پس از کاربرد این دو روش درمانی در حدود 90 درصد نوزادان بهبود مییابند.از دیگر خواص شیرخشت برای نوزادان و اطفال بالای دو سال، کاهش تب شدید است، به این منظور پنج گرم شیرخشت را در یک بطری عرق بید کاسنی حل کرده هر یک الی دو ساعت یک مرتبه نصف الی یک فنجان به کودک دهید. هنگامی که زردی در نوزاد تازه متولد شده شدیدتر باشد، مداخلات شدیدتری لازم است، متداول ترین روش درمانی استفاده از دستگاه زردی نوزاد در منزل یا فتوتراپی است، دستگاه که کودک مبتلا به زردی تحت نور آبی مصنوعی قرار می گیرد.

اگر کودک دچار کم آبی شود و قادر به نوشیدن مقدار کافی نباشد، ممکن است مایعات داخل وریدی مورد نیاز باشد. امروزه دستگاه هایی ساخته شده به شکل تشک (Billi Bed) یا پتو (Billi Blanlet) که در منزل نوزاد را روی آن می خوابانند و دستگاه نور به بدن نوزاد می تاباند و زردی کم میشود. سرعت تزریق در بیماران کم خون که خون ریزی و کاهش حجم خون ندارند حدود 2تا 4 سی سی به ازای هر کیلوگرم در ساعت است و حداکثر زمان مجاز نگه داری کیسه در حرارت اتاق و در حال تزریق به بیمار 4 ساعت در نظر گرفته شده است. اگر زردی کودک با گذشت زمان بهبود نیافت یا آزمایشات نشان داد که میزان بیلی روبین زیادی در خون نوزاد وجود دارد، ممکن است وی در بیمارستان بستری شود و تحت درمان با فوتوتراپی یا انتقال خون قرار گیرد. هرچند ممکن است عجیب به نظر برسد اما محققان دریافتند که الک کردن آرد جو روی پوست کودک و همچنین قرار گرفتن در معرض نور باعث بهبود زردی نوزاد در خانه می شود. این روش های درمانی برای کاهش خطر عارضه نادر اما جدی زردی نوزاد تازه متولد شده به نام کرنیکتروس که می تواند باعث آسیب مغزی شود توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *