8 نکته‌های توپ فرد در درمان زردی نوزاد

استفاده از درمان فتوتراپی توسط دستگاه زردی نوزاد یک روش کاملا موثر در راستای کاهش بیلی روبین و درمان زردی نوزاد است و بر اساس جدیدترین یافته های علمی دانشمندان علوم پزشکی می باشد. زردی طول کشیده بالینی بر اساس وجود رنگ زرد پوست و غشاهای مخاطی و سن بیش از 14 روز در نظر گرفته شد و آزمایش­ های لازم جهت بررسی علل ایکتر انجام شد. البته برخی عوارض وابسته به شرایط نوزاد و نوع و تکنولوژی ساخت دستگاه به وجود میآید و در تمامی دستگاهها چنین مواردی دیده نشده است. در 60 درصد از نوزادانی که تازهمتولدشدهاند و 80 نوزادان نارس به وجود میآید و برای درمان آن باید از ترکیب شیر خشک و دستگاه فتوتراپی استفاده کنید. اگر از داروهایی که بیمار را به نور حساس میکنند بهطور همزمان استفاده شود یا تشخیص پورفیری اریتروپوئتیک مادرزادی مطرح باشد یا سابقه خانوادگی پورفیری وجود داشته باشد، فوتوتراپی ممنوع است. احتمالاً پرسشهای زیادی در ذهن شما وجود دارد، در مورد کارکرد این دستگاه، مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده با آن مواجه شوید و یا حتی چگونه از سیستم فتوتراپی استفاده کنید. در نوزادان، عفونت هپاتیت B میتواند شدید یا حتی تهدید کننده زندگی آنها باشد. مدلهای قدیمیتر این امکان را ندارند و معمولاً استفاده از آنها ریسک بوده و بههیچعنوان پیشنهاد نمیشود.  This article was gen​er​at᠎ed by GSA Conte᠎nt Gener᠎ator DE᠎MO.

همینطور راه حلی نیز برای کرایه آسان فتوتراپی به شما پیشنهاد میدهیم. اگر پوست در جایی که فشار دادهاید برای یک لحظه کمی روشنتر از رنگ طبیعی خود به نظر برسد نوزاد به زردی مبتلا نیست؛ اما اگر پوست زرد به نظر میرسد، احتمالاً نوزاد شما هنوز زردی خفیف دارد. دستگاههای فتوتراپی در انواع مختلفی طراحی و تولید میشود، دستهبندی ثابت و پرتابل برای آن در نظر گرفته شده و نمونه ثابت در بیمارستانها و خانهها قابلاستفاده است. چگونه نوزادم را از نظر زردی آزمایش کنم؟ آزمایش LDH: این تست در تشخیص سطح آسیب در بافتهای بدن مورد استفاده قرار میگیرد. میزان زردی با آزمایشات مورد بررسی قرار میگیرد و اگر خفیف نبوده و شدت پیدا کند لازم است که کودک تحت مراقبتهای ویژه قرار بگیرد. اینکه سطح بیلیروبین چقدر از میزان نرمال فاصله دارد، دوره درمانی را تعیین میکند. دکتر اردشیر توکلی با اشاره به دیگر علل افزایش بیلی روبین در نوزادان نسبت به بزرگسالان، افزود: حجم بیشتر گلبولهای قرمز در نوزادان است که به صورت بالا بودن میزان هموگلوبین در آنها مشخص میشود، همچنین فعالیت کمتر آنزیمهایی است که برای تبدیل بیلی روبین غیر مستقیم به نوع مستقیم و دفع آن از راه دستگاه گوارش لازم است. هیچ­ یک از نوزادان هیپربیلی­روبینمی مستقیم نداشتند.

زردی نوزاد یک عارضه بسیار شایع در نوزادان… روش درمان زردی در نوزادان چیست؟ زردی نوزادان هنگام تولد ناشی از انباشت بیلی روبین (رنگدانه زرد) در پوست است. اگر محیط نوزاد تازه متولدشده را بیش از حد گرم نگه دارید و لباسهای زیادی به او بپوشانید، بیماری زردی نوزاد تشدید میشود. خون کامل به مفهوم آن است که از آن هیچ گونه فراورده ای تهیه نشده است.توجه داشته باشید که پلاکت ها و گلبول های سفید در 24 ساعت از نگهداری خون در یخچال 6-1 درجه فاقد کارایی می شوند.برخی از فاکتورهای انعقادی مانند فاکتورهای ناپایدار 5و8 بسرعت در دمای یخچال افت می کنند و روی همین اصل است که پلاکت و فاکتورهای انعقادی را بایستی حداکثر تا 8 ساعت از جمع آوری خون تهیه کرد. مثلا کمتر کسی است که بداند وقتی یک لامپ کممصرف میشکند، بخار جیوه موجود در آن که خطرناک و سمی است، متصاعد میشود و به همین خاطر نباید به خردههای لامپ کممصرف دست زد یا برای جمع کردن آن از جاروبرقی استفاده کرد؛ بلکه فورا باید پنجرهها را باز و به مدت 15 دقیقه اتاق را ترک کرد تا بخارهای جیوه از محیط خارج شود و سپس با ماسک و دستکش، خردههای لامپ را در ظرف شیشهای دردار یا دو لایه کیسه پلاستیک گذاشت و در آن را بست.

بهتر است هر دو ساعت یکبار درمان را قطع کرده و به مدت 30 دقیقه به نوزاد شیر بدهید. ایکتر شیر مادر شایع­ ترین علت (59/1 درصد) بود و 12.2درصد UTI ، کمبود ( 9/7 درصد) G6PD، هیپوتیروئیدی (6.3 درصد) سایر علل بودند. بیلی روبین اضافی (هیپربیلی روبینمی) علت اصلی زردی است. اما در برخی موارد بیش از حد معمول ارزان و تعدادی از سرویسدهندهها و شرکتهای اجاره دستگاه زردی نیز قیمتهای نجومی ارائه میدهند که هر دوی این موارد غیرمعمولی است. اجاره دستگاه زردی چگونه انجام می شود؟ البته مشاورین مراکز اجاره فتوتراپی نیز میتوانند شما را راهنمایی کنند. نوزادی که قبل از 38 هفته حاملگی متولد شده ممکن است نتواند بیلی روبین را به همان سرعتی که نوزادان 9 ماهه انجام می دهند پردازش کنند. زردی می تواند به سرعت برطرف شود و یا حداکثر 8 تا 12 هفته طول بکشد. استفاده از ادویه و به خصوص ادویه تند مانند فلفل، سبب التهاب یا تخریب سلولهای کبدی میشود، زیرا طبع صفرا گرم و خشک است و نوزاد نمیتواند این طبع را تحمل کند. گود افتادگی و ورم چشمها، خشکی و التهاب پوست، رنگپریدگی و نداشتن اشک حین گریستن را بهخوبی بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *