9 بهترین راه برای فروش درمان زردی نوزاد

زردی معمولا در هفته اول زندگی نوزاد در 60 درصد نوزادان رسیده و در 80 درصد از نوزادان نارس دیده میشود. نوزادان مبتلا به زردی در ۲۴ ساعت اول زندگی باید سطوح بیلیروبین اونها از طریق آزمایش تست بشه. زردی فیزیولوژیک در روزهای ۳ تا ۷ نوزادان بروز پیدا میکند که علت آن نارس بودن کبد آنها است. یرقان و یا زردی در ۶۰ درصد نوزادان تازه متولد شده به دلیل تجمع بیلی روبین در خون و عدم توانایی کبد نوزادان در دفع آن اتفاق می افتد.گلبول های قرمز در خون که پیر شدن و کارایی خود را از دست داده اند شکسته می شوند و باید توسط کبد و از طریق ادرار و مدفوع دفع شوند که این مسئله در افراد بزرگسال و سالم به صورت طبیعی و خودکار اتفاق می افتد اما در نوزادان تازه متولد شده به خصوص نوزادانی که نارس به دنیا می آیند این اتفاق با مشکل روبرو می شود و کبد توانایی دفع این ماده را ندارد و به همین دلیل هم بیلی روبین خون تجمع پیدا می کند و زردی را ایجاد می کنند در این مقاله روش های درمان زردی بالای ۱۰ را مطرح خواهیم کرد.

رئیس انجمن عفونی اطفال ایران در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: به خانوادهها هشدار داده میشود از تجویز خودسرانه داروهای گیاهی (ترجبین و شیر خشت) و شیمیایی برای این کودکان خودداری کنند و به هیچ عنوان نوزادان را در معرض نور مهتابی قرار ندهند زیرا این اشعه برای آنها هیچ تاثیر مثبتی ندارد. اگر مادری که نوزاد را شیر می دهد ، آب انار میل کند می تواند در درمان زردی نوزاد تاثیر بگذارد زیرا مزاج انار سرد و خشک است. برای پاسخ به این سوال باید معیارهای مختلفی را در نظر گرفت و شرایط نوزاد را نیز در نظر داشت زیرا این مدت زمان می تواند از نوزادی به نوزاد دیگر متفاوت باشد. اما در برخی موارد نیز ممکن است زمان فتوتراپی بین 5 تا 7 روز طول بکشد. اولین قسمت هایی از بدن که در صورت زردی نشانه هایی را از خود نشان خواهند داد پوست و سفیدی چشم می باشد.زرد شدن از چشم و صورت شروع می شود و در صورت زیاد بودن زردی این زردی به قسمت های پایین تر بدن و شکم و حتی دست و پاها نیز کشیده می شود و در صورت زردی متوسط رنگ پوست زرد و در صورت بالا بودن زردی حتی ممکن است پوست به رنگ قهوه ای هم تغییر پیدا کند که در نوزادانی که رنگ پوست تیره هستند تشخیص از روی رنگ پوست سخت تر خواهد شد و باید پزشک حتما کودک را معاینه و آزمایشات لازم نیز انجام شود.  This has be en g enerated by G SA Conte​nt G ener at or  DE​MO​!

پزشک متخصص گوارش و کبد به احتمال زیاد از سابقه بیمار و معاینه فیزیکی برای تشخیص یرقان و تأیید میزان بیلی روبین استفاده میکنند. همانطور که گفته شد ممکن است یرقان به دلیل وجود آسیب در کبد ایجاد شود. سطح بالای بیلی روبین در هنگام تولد یک از مهمترین عوامل آسیب زا به دستگاه شنوایی نوزاد است و در صورتی که این سطح از بیلی روبین به موقع درمان نشود و کاهش پیدا نکند می تواند منجر به آسیب به سیستم مغزی نوزاد گردد. این نوع زردی زمانی ایجاد میشود که کبد آسیب دیده یا دچار اختلال در فیلتر کردن بیلی روبین از خون شود. توصیههای مهم در تغذیه نوزاد استفاده از شیر مادر از بدو تولد و تغذیه انحصاری او تا شش ماهگی است، یعنی تا شش ماه کودک به هیچ غذای دیگری احتیاج ندارد حتی آب احتیاج ندارد و کلیه نیاز خود را میتواند از شیر مادر بهدست آورد، البته نوع چربیهای موجود در شیر مادر به نوع تغذیه مادر بستگی دارد و اگر مادر در نوع چربی که مصرف میکند نكات لازم را رعایت کند و کمتر از چربیهای اشباع شده استفاده کند و روغنهای جامد را کنار بگذارد فرمول شیر او متناسبتر میشود. در صورتی که درمان زردی نوزاد با روش فتوتراپی از یک نوع نور با اشعه ماوراء بنفش استفاده می کند که طول موج کوتاهی دارد و مناسب درمان زردی های خفیف و متوسط نیست.

استاد دانشگاه علومپزشكی شهید بهشتی ادامه داد: در صورتی كه زردی شدی به موقع درمان نشود نوزاد مبتلا به “كرنیكتروس ” میشود؛ این عارضه تغییرات پاتولوژیك خاص در سیستم عصبی مركزی ایجاد میكند كه در واقع نشاندهنده مسمومیت سلول مغزی به دلیل زردی شدید است. استاد دانشگاه علومپزشكی شهید بهشتی در خصوص باورهای غلطی كه در مورد زردی نوزاد به وجود آمده است، اظهار داشت: یكی از این باورها این است كه آغوز شیر مادر موجب زردی نوزاد میشود این درحالی است كه “آغوز ” نخستین قطره شیر مادر بوده و این قطره یكی ارزندهترین مواد موجود در شیر مادر به شمار میرود چرا كه آغوز نخستین واكسیناسیون برای نوزاد محسوب میشود همچنین این ماده ارزشمند حاوی عوامل ایمنیزا برای نوزاد بوده و طفل را در برابر بیماریهای میكروبی، ویروسی و قارچی مصون نگه میدارد. استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در ادامه این مطلب تصریح كرد: بعضی از افراد بر این باورند كه خوردن برخی از مواد غذایی و خوراكیها كه به اصطلاح گرمی میگویند در بروز زردی نقش دارد؛ این باور غلط است و هیچ تأثیری در ابتلا نوزاد به زردی ندارد. سفیدی چشم بچههایی که با خوردن خوراکیهای رنگی مبتلا به زردی شدهاند، به رنگ سفید است اما سفیدی چشم نوزادان مبتلا به زردی، زرد رنگ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *