9 قوی علل برای نگهداری دور از درمان زردی نوزاد

در موارد حاد، لازم است که کودک دوباره به بیمارستان منتقل شود تا مدتی زیر نور ماوراء بنفش قرار بگیرد. با کمک فرآوردههای استاندارد شیرخشت میتوان، نوزادان مبتلا به زردی را درمان کرد. طبع صفرا گرم و خشک است و نوزاد نمیتواند این طبع را تحمل کند، حال اگر مادر ادویه مصرف کند، این ماده در شیرش ترشح میشود و پوست نوزاد رو به زردی میگراید. نشانه دفع بیلی روبین، رنگ زرد مایل به قهوهای مدفوع است. از آنجه که کبد نوزاد هنوز به خوبی رشد نکرده، بیلی روبین به اندازه کافی دفع نشده و پوست نوزاد و گاهی چشمها زردرنگ میگردد. زردی نوزاد بیش از دو هفته به طول بیانجامد. نوع دیررس بعد از هفته اول شروع میشود و درمان آن قطع شیر مادر برای ۱ تا ۲ روز و جایگزینی آن با شیر خشک و فتوتراپی است. معمولاً بدون درمان خاصی بهبود می یابد؛ اما اگر این وضعیت به مدت طولانی ادامه یابد برای بررسی مشکلات زمینه ای ممکن است آزمایشات بیشتری توصیه شود.

اغلب برای بررسی میزان بیلی روبین گرفتن نمونه خون از نوزاد لازم است. در دوران بارداری مادر باید، از میزان مصرف غذاهای گرم، ادویه جات و داروهای شیمیایی بکاهد. ” در پاسخ به این سوال باید گفت: برخی از محققین معتقدند تغذیه مادر نقشی در زردی کودک ندارد، ولی برخی دیگر معتقدند تغذیه مادر در جلوگیری از زردی نوزاد موثر است و غذاهای گرم، ادویه جات و داروهای شیمیایی منجر به زردی نوزاد میشود. برخی عقیده دارند که خوراکی و تغذیه مادر در کاهش و افزایش زردی کودک تاثیر ندارد و عرقیات گیاهی که برخی تجویز میکنند تاثیر چندانی برای پایین آمدن زردی ندارد، ولی برخی دیگر بر این باورند که تغذیه مادر در زردی تاثیر دارد. استفاده از قطره خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت همراه نور درمانی تا حد زیادی در درمان این نوزادان موثر است. دستگاه فتوتراپی تونلی 4 لامپه یا همان دستگاه زردی نوزاد کاملا روش درمانی مطمئن و بی خطری است که برای درمان زردی نوزاد در منزل و بیمارستان ها به راحتی قابل استفاده است. روش استفاده از آن نیز به این شکل است که یک لیوان عرق کاسنی را در یک لگن آب مخلوط کرده و پوست نوزاد را چند روز و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آن شستوشو بدهیم.

برای بچههای با پوست سیاه یا قهوهای، اگر کف دست یا کف پا را فشار دهید زرد رنگ میشود. اگر با این اقدام پوست نوزاد زرد رنگ شود او را برای معاینه نزد پزشک ببرید. اگر سطح بیلی روبین افزایش یابد توصیه میشود نوزاد را در معرض نور خورشید قرار دهید. سطح بیلی روبین سرم را پایین آورده و از باکتری های مضر محافظت می کند. نوزاد را بدون لباس در ستگاه های زردی نوزاد می خوابانند تا بدنش در معرض تابش اشعه های مرئی و نامرئی با طول موج و زاویه استاندارد قرار بگیرد و بدون اینکه ناراحتی و دردی را برای نوزاد ایجاد نماید زردی را کاملا از بین میبرد . ولی نوعی زردی خاص در سنین بالاتر در بچهها مشاهده میشود که گاهی بر اثر خوردن میوههای رنگی همچون نارنگی یا هویج در کودکان سه یا پنج و یا شش ساله، ایجاد می شود. در نوزاد، بیلی روبین بالا (معمولا غیر مستقیم) و زردی می تواند بسیار خطرناک باشد و ممکن است توسط عوامل متعددی ایجاد شود. ایکتر طول کشیده به ایکتری اطلاق می­ شود که پس از 14 روزگی وجود داشته باشد و علل متعددی دارد. Th is con​te nt h᠎as been gen​er᠎ated  with GSA Co᠎ntent  Ge᠎ne᠎ra᠎tor  DE MO​!

زردی معمولا 2 تا 3 روز پس از تولد نمایان شده و 1 هفته تا 10 روز به طول میانجامد. در بعضی از بیمارستانها برای اطمینان از عدم ابتلا به کرنیکتروس، آزمایش خون و معاینات ویژهای روی نوزاد انجام میشود. در این موارد، از تست های تصویربرداری از جمله MRI ، CT اسکن و سونوگرافی استفاده میکنند. میزان بیلی روبین برای نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند نسبت به نوزادانی که شیر خشک میخورند معمولا بیشتر است. بسیاری از پزشکان توصیه میکنند در همان ساعت اول به دنیا آمدن نوزاد به او شیر داده شود تا سطح بیلی روبین کاهش یابد. و نوزاد در طول دوره درمان نباید در یک موقعیت یکسان قرار بگیرد و هر ۱ ساعت باید موقعیت او را تغییر داد تا نور لامپ دستگاه به تمامی سطح پوست نوزاد بتابد . قرص فنوباربیتال را میتوان قدیمیترین داروی ضد تشنج به حساب آورد. از طرفی نباید مؤسسات بنا به بازی با کلمات نظیر دستگاههای خاص، مدلهای پرمیوم و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *